Pokličite nas
Lendavski grad stoji nad starim delom mesta na strmem hribu, ki se dviguje med slikovitimi vinorodnimi griči. Njegova 800-letna zgodovina priča o turških bojih ter bogati dediščini rodbin Bánffy in Esterházy, nekdanjih lastnikov gradu. Danes si lahko v grajskih prostorih ogledate stalne muzejske zbirke, spominske sobe lendavskih umetnikov, svetovno znanega kiparja Györgya Zale in grafika Štefana Galiča, razstavljene umetnine likovnih kolonij ali pa ujamete katero od razstav likovnih velikanov.
KONTAKT IN INFORMACIJE:
Galerija-Muzej Lendava
Banffyjev trg 1
9220 Lendava
+386 (0)2 578 92 60
info@gml.si
www.gml.si
Veličastna stavba Gledališke in koncertne dvorane Lendava je delo madžarskega arhitekta Imreja Makovcza, zagovornika organske arhitekture, ki je v strukturo zgradbe vnesel elemente panonskega stavbarstva in madžarske mitologije v obliki mitološke ptice turul. Dvorana s 444 sedeži, velikim odrom in profesionalno opremo omogoča izvedbo vseh vrst gledaliških, glasbenih in plesnih prireditev, ki se v Lendavi odvijajo čez celo leto. S pogledom na katoliško cerkev, grad in sinagogo dvorana mimoidočim nudi izjemno arhitekturno in pravo kulturno doživetje.
KONTAKTI IN INFORMACIJE:
Knjižnica – kulturni center Lendava
Trg Györgya Zale 1
9220 Lendava
+386 2 577 60 22
gledalisce@kkl.si
www.kkl.si
Lendavska sinagoga, ki zrcali družbeno vlogo, kulturo in zgodovinsko usodo lendavskih Židov, je najpomembnejši arhitekturni spomenik nekdanje židovske skupnosti v Lendavi. Prvotno je bila zgrajena leta 1866 in je poleg mariborske edina ohranjena sinagoga v Sloveniji. Po desetletjih degradacije je bila sinagoga v devetdesetih letih 20. stoletja prenovljena in danes služi kot razstavni in prireditveni prostor. Lendavsko sinagogo so leta 2014 razglasili za Slovenski muzej holokavsta. V njej sta na ogled stalna razstava z naslovom Židovstvo Prekmurja in ciklus grafik Ognjeni zvitki izraelskega umetnika Dana Reisingerja.
KONTAKT IN INFORMACIJE:
Galerija-Muzej Lendava
Banffyjev trg 1
9220 Lendava
+386 (0)2 578 92 60
info@gml.si
www.gml.si
Dolnjelendavska hranilnica je leta 1891 odkupila hotel Krono, ki je bil del posestva kneza Esterházyja in središče gostinske dejavnosti v mestu. Zgradbo so obnovili, da je zadoščala zahtevam sodobnega časa in v njej uredili 12 sob za goste, poleg tega je razpolagala še z ledenico, kegljaško progo, kavarno, restavracijo, plesno dvorano, hlevom za 40 konj in remizo. Od obnove leta 2006 se v njej nahaja Mestna hiša.
KONTAKTI IN INFORMACIJE:
Občina Lendava
Glavna ulica 20
9220 Lendava
+386 (0)2 577 25 00
www.lendava.si
Na začetku 20. stoletja grajena meščanska hiša je ena najlepših neobaročnih zgradb Pomurja. Razgibano in močno čeljeno fasado krasi še eden od ohranjenih, baročno zasnovanih strešnih stolpičev. Prav tako je ohranjena tudi lepo oblikovana štukatura. Od leta 2007 je v stavbi odprt Muzej meščanstva, tiskarstva in dežnikarstva. V prvem prostoru muzeja je predstavljen razvoj meščanstva Lendave. Obdobje med letoma 1867 in 1914 je bilo zlato obdobje razvoja mesta. Prav tako je na ogled zapuščina lendavskih lekarnarjev – lekarniška oprema iz 19. stoletja. Leta 1835 je namreč Béla Kiss v Dolnji Lendavi ustanovil prvo lekarno v Pomurju. Mestu je bila v ponos tudi dežnikarna Hungaria/Hungária Hazai Ernyőgyár Rt., ki je bila po vsej verjetnosti prva na ozemlju Avstro-Ogrske. V drugem delu muzeja so na ogled stari tiskarski stroji ter listine in časopisi, ki so jih tiskali v Dolnji Lendavi. Tukaj so natisnili prve tri knjige na ozemlju današnje Slovenije, ki jih je napisal madžarski pridigar György Kultsár.
KONTAKT IN INFORMACIJE:
Galerija-Muzej Lendava
Banffyjev trg 1
9220 Lendava
+386 (0)2 578 92 60
info@gml.si
Hišo je leta 1887 kupil ugledni judovski odvetnik dr. Adolf Wollák, ko se je z družino priselil v Dolnjo Lendavo. V dvoriščni zgradbi je v drugi polovici 18. stoletja delovala prva judovska molilnica, ki je bila predhodnica sinagoge. Danes v zgradbi domuje Center Bánffy, ki deluje v okviru Zavoda za kulturo madžarske narodnosti. Center Bánffy je pomemben kulturni »izvir« madžarske kulture, ki ga radi obiskujejo tako domačini kot tudi turisti, ki jih zanimajo madžarske knjige in časniki, bogati umetniški in poljudnoznanstveni programi, pa tudi obiskovalci, ki si želijo zgolj privoščiti dobro kavo in slastno pecivo, hkrati pa občutiti vzdušje meščanskega življenja. Center, ki deluje v okviru Zavoda za kulturo madžarske narodnosti, je dobil svoje ime po znani dolnjelendavski aristokratski družini, ki je bila ena pomembnih rodbin Madžarske v 17. stoletju ter nepogrešljiv mecen in spodbujevalec kulture kraja.
KONTAKT IN INFORMACIJE:
Zavod za kulturo madžarske narodnosti Lendava
Glavna ulica 32
9220 Lendava
+386 2 5776 660
info@mnmi-zkmn.si
www.mnmi-zkmn.si
Predhodnico današnje cerkve, ki je bila zgrajena ob koncu 12. stoletja, so uničili Tatari. Na začetku 16. stoletja je dal János Bánffy postaviti v severnem delu mesta samostan in ob njem cerkev, ki pa so jo porušili Turki. Ta zgradba je bila po vsej verjetnosti zelo razkošna in veličastna, saj celo Nacionalna galerija v Budimpešti hrani štiri njene reliefe. Današnjo cerkev je dala med leti 1749 in 1751 zgraditi ena izmed ženskih članic plemiške družine Esterházy. Glavni oltar krasi slika svete Katarine Aleksandrijske, zavetnice cerkve. Slika je delo italijanskega slikarja Felixa Barazuttija. Baročno podobo cerkve poudarjajo štirje stranski oltarji. Pod prezbiterijem je dobila mesto kripta, kjer so pokopani nekateri člani rodbine Esterházy. V cerkvi hranijo tudi zlat kelih, ki ga je leta 1608 podaril graščak Kristóf Bánffy. Do leta 1777 je lendavska fara organizacijsko sodila k zagrebški nadškofiji, pozneje pa k sombotelski škofiji. Po 1. svetovni vojni je postala del mariborske oziroma lavantinske škofije, zdaj pa sodi pod murskosoboško škofijo. Posebno zgodbo pričajo tudi kipi na cerkvenem.
KONTAKT IN INFORMACIJE:
Župnija Lendava
Cerkveni trg 2
9220 Lendava
+386 (0)2 578 83 30
zupnija.lendava@rkc.si
Protestantizem ima v Prekmurju močno tradicijo. Tudi lendavski zemljiški gospodje Bánffyi so v času reformacije prestopili v protestantsko vero. To je imelo za Lendavo pomembne kulturnozgodovinske posledice. V letih od 1931 do 1934 je bila zgrajena evangeličanska cerkev, ki jo je zgradil mojster Josip Ascherl iz Dolnje Lendave s klasicističnimi slogovnimi elementi po gradbenih načrtih arhitekta Antala Kelemena in je dvojčica evangeličanske cerkve v Csorni na Madžarskem. Notranja oprema in prižnica sta leseni, oltarska slika pa je delo lendavskega slikarja Ludvika (Lajcsija) Pandurja. Danes k dvojezični, madžarsko-slovenski lendavski gmajni, ki šteje okrog 110 članov, sodijo: Lendava, Dolina, Čentiba, Trimlini, Petišovci, Dolnji in Gornji Lakoš, Dobrovnik, Kapca, Žitkovci, Genterovci, Dolga vas, Gaberje in Radmožanci. Nekaj vernikov je celo iz obmejnih vasi sosednje Hrvaške.
KONTAKT IN INFORMACIJE:
Evangeličanska cerkvena občina Lendava
Trg Ljudske pravice 12
9220 Lendava
mitja.andrejek@gmail.com
Kapelica svete Trojice stoji sredi vinogradov kot ponosen bel stražar in odpira pogled na Lendavo pod seboj. Za edinstveno doživetje je skoraj obvezen ogled mumije kapetana Mihaela Hadika, po legendi enega največjih lendavskih junakov v obdobju protiturških bojev.
KONTAKT IN INFORMACIJE:
Župnija Lendava
Cerkveni trg 2
9220 Lendava
+386 (0)2 578 83 30
zupnija.lendava@rkc.si
https://zupnija-lendava.si/
Piramida, kamnito obeležje na najvišji točki Lendavskih goric, označuje najvišjo nadmorsko višino teh krajev, ki je 327 metrov nad morsko gladino. Nekoč je bila tukaj opazovalnica in točka, od koder so prebivalce pokrajine obveščali o nevarnostih v času turških pohodov.
Vila z notariatom kraljevega notarja Oszkárja Laubhaimerja je bila zgrajena leta 1906 po načrtih neznanega arhitekta iz Budimpešte. Zgradba je edinstven kulturni spomenik neobaročne mestne arhitekture. Njeno zunanjost karakterizirajo štirje vogalni stolpiči in baročne kartuše, notranjost, v kateri danes deluje knjižnica, pa je opremljena z bogato štukaturo in secesijskimi barvnimi vitraži verjetno iz šole Mikse Rótha. Ob 100. obletnici rojstva Miška Kranjca so na dvorišču postavili njegovo bronasto skulpturo, delo kiparja Tršarja.
Knjižnica – kulturni center Lendava
Glavna ulica 12
9220 Lendava
+386 (0)2 574 25 83
info@kkl.si
www.kl-kl.si